HABERLER


SEKTÖR HABERİ: AsiaStar’dan Türkiye’ye ödül yağmuru
Ambalajın “Oscarında” Türkiye’ye 10 Ödül!

ASYA Ambalaj Federasyonu’nca her yıl düzenlenen ve Asya’nın Ambalaj Oscar’ı olarak kabul edilen AsiaStar Yarışması’nda ödüle layık görülen yarışmacılar geçtiğimiz Aralık Ayı’nda Sri Lanka’da yapılan jüri toplantısının ardından açıklandı. Toplam 232 başvurunun yapıldığı ve aralarında Bangladeş, Endonezya, Hindistan, Japonya, Kore, Singapur, Sri Lanka, Tayland ve Türkiye'nin katıldığı yarışmada birbirinden iddialı öğrenci kategorisi ve ürünler boy gösterdi. Türkiye'den 3'ü ürün, 8'i öğrenci projesi olmak üzere 11 başvurunun yapıldığı yarışmada Türk şirketleri, Tüketici Ürünleri ve Ambalaj Malzemesi ve Bileşenleri Kategorilerinde toplam 3 AsiaStar'ın sahibi oldu. 13. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması'nda dereceye giren genç tasarımcılar ise yarışmanın öğrenci Kategorisi'nde 7 ödül kazandı. Bu rakamlarla birlikte Türkiye, AsiaStar Yarışması’ndan 10 ödülle dönmüş oldu.

ASD Başkanı Zeki Sarıbekir : “Sektörün gelişimine katkı sağlıyoruz”

Türkiye, geliştirdiği inovasyonlarla beraber küresel piyasalardaki rekabet gücünü artırdığına dikkat çeken Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, AsiaStar'da ödül alan şirketlerimizi ve genç tasarımcıları yürekten kutladığını söyledi. Zeki Sarıbekir, “WorldStar'da kazandığımız 5 ödülün ardından AsiaStar'da aldığımız ödüller hepimizi gururlandırdı.”dedi. Türkiye ambalaj sektörünün küresel piyasalardaki rekabet gücünü artırdığına dikkat çeken Türkiye ambalaj sektörünün küresel piyasalardaki rekabet gücünü artırdığına dikkat çeken Sarıbekir konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye Ambalaj Sanayicileri olarak gerek ulusal ve uluslararası düzeyde yürüttüğümüz projeler gerekse düzenlediğimiz yarışmalarla sektörümüzün gelişimine katkıda bulunmak için çalışıyoruz. Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması'nda ödül kazanan ürünler ve Derneğimiz tarafından düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması'nda dereceye giren projeler, WorldStar ve AsiaStar gibi uluslararası ambalaj yarışmalarına katılarak hem ülkemizi gururlandırıyor hem de Türkiye ambalaj sektörünün küresel piyasalardaki rekabet gücünü artırıyor. Katma değerli ürünler ve tasarım noktasında sektörümüz, her daim ileriyi hedefliyor. Teknoloji, kalite ve ürün çeşitliliği konusunda Avrupalı şirketlerle yarışacak düzeydeyiz. Sektörümüzün dünyada on üçüncü ve Avrupa'da altıncı sırada yer aldığımızı tahmin ediyoruz. Hedefimiz daha da üst sıralarda yer alarak Türk ambalaj sektörünün hak ettiği değeri bulmasını sağlamak.”

Tüketici Ürünleri Kategorisi Kazananları:

• Bingo Soft İmza Serisi - Tasarist
• İpek Şampuan - Tasarist

Ambalaj Malzemesi ve Bileşenleri Kategorisi Kazananı:

• Kahve Kapsülü Alt Kapama ve Üst Folyo Ambalajı - İspak Esnek Ambalaj Sanayi A.Ş

Öğrenci Kategorisi Kazananları:

• Bzz - Muhammed Saner Öztürkler - Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü
• Cup Cake - Yusuf Akkaş - Gazi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü
• Dip & Eat Box - Semih Arslan - İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
• Freshy - Muhammed Saner Öztürkler - Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü
• Terende - Sude Edebal i& Batu Sözen - Bahçeşehir Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
• Tukaş Süz Geç Turşu Kavonozu Tasarımı -Zeynep Karadeniz -Gazi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü
• Upside Down- Muhammed Saner Öztürkler - Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması Hakkında

Ürünlerin satış ve pazarlamasında doğrudan etkili olan ambalaj sektöründe, en prestijli yarışması için geri sayım devam ediyor. Ambalaj Sanayicileri Derneği'nin (ASD) organize ettiği, "Ambalaj Ay Yıldızları 2018 Yarışması”na başvurular 1 Şubat 2018'de başlayacak. ASD'nin geleneksel hale gelen yarışması, marka sahibi ve ambalaj üreticilerine uluslararası pazarlarda rekabet gücü kazandırmayı amaçlıyor. Dünya çapında sektöre damga vuran özgün ambalaj tasarımlarının, farklı ve yenilikçi ambalaj uygulamalarının ödüllendirildiği yarışmaya ambalaj üreticileri ve tedarikçileri, ambalaj tasarımcıları ve marka sahipleri, piyasaya sürdükleri ambalajlı ürünlerle katılabiliyor. Ulusal bir marka haline gelen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması'na 2015'ten bu yana yurt dışından da başvurular kabul ediliyor ve "Dünya Ambalaj Ay Yıldızları” seçiliyor. Özgün tasarım ve uygulamaları ödüllendiren yarışma, Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) ve Asya Ambalaj Federasyonu'na (APF) akredite olduğu için kazananlara uluslararası tanınırlık sağlıyor. Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmasında dereceye giren ambalajların başarıları "Altın, Gümüş, Bronz ve Yetkinlik Ödülleriyle” tescilleniyor. Yarışmada "Altın Ödül” almaya hak kazanan ambalajlar arasından TSE işbirliği ile "Altın Ambalajlar” da seçiliyor.

AsiaStar Hakkında

1967 yılında Tokyo'da kurulan Asya Ambalaj Federasyonu (APF), Asya-Pasifik ülkelerinin ambalaj sektöründeki en üst temsilcilerini bünyesinde barındırıyor. Avustralya, Bangladeş, Çin, Hindistan, Endonezya, Japonya, Kore, Malezya, Filipinler, Rusya, Singapur, Sri Lanka, Tayland ve Vietnam'daki Ambalaj Dernekleri ve Birlikleri'nin üye olduğu Asya Ambalaj Federasyonu'nda Türkiye'yi Ambalaj Sanayicileri Derneği temsil ediyor. APF tarafından her yıl verilen AsiaStar Ödülleri, ‘Asya'nın Ambalaj Oscar'ları olarak biliniyor. Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması'nda yetkinlik, bronz, gümüş ve altın derece alan ürünler AsiaStar Yarışması'na katılma hakkı kazanıyor.