HABERLER

Avrasya Ambalaj Fuarı 2018

2016 Avrasya Ambalaj Fuarı 55 binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yaptı

İstanbul, 8 Kasım 2016- Gıda ve gıda dışı tüm endüstrilerin çözüm arayışları ve yatırımları için bölgesinin en çok tercih edilen ticari buluşma noktası 22. Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı, 2-5 Kasım tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. REED TÜYAP Fuarcılık ve ASD Ambalaj Sanayicileri Derneği işbirliğinde düzenlenen ve sektörün diğer dernekleri AMD Ambalaj Makinecileri Derneği, ESD Etiket Sanayicileri Derneği, KASAD Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği, MASD Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği, OMÜD Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği ve SEPA Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin desteğini alan fuarın açılışında; İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Türk, Ambalaj Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Tüyap Yönetim Kurulu Başkanı, Reed Tüyap Genel Müdürü ve Avrasya Ambalaj Fuarı’nı destekleyen sektörün önde gelen sivil toplum kuruluşlarının ve derneklerinin yönetim kurulu başkanlarının yanı sıra sektör profesyonelleri de hazır bulundu.

Yurtdışı ziyaretçide yüzde 20 artış

Ambalaj sektörünün en önemli buluşma platformu olan Ambalaj Endüstrisi Fuarı, 45 ülkeden 1114 firma ve firma temsilciliği katılımıyla gerçekleşti. 94 farklı ülkeden 6000’i yurtdışından 55 binin üzerinde nitelikli ziyaretçi ve Orta Doğu, Kuzey Afrika, Sahra Altı, Orta ve Batı Avrupa, Balkanlar, Rusya ve Kafkasya'dan 900’ün üzerinde nitelikli üst düzey alıcıya ev sahipliği yapan fuar, katılımcılardan tam not aldı.

Öte yandan birçok yeniliğe de ev sahipliği yapan fuarın en dikkat çekici alanı Ambalaj Baskı Teknolojileri Özel Bölümü Printpack oldu. Baskının ambalajdaki öneminin artması ve fark yaratan yatırımların tüketicilere daha çok hitap etmesi için oluşturulan Ambalaj Baskı Teknolojileri Oluklu Mukavva – Kağıt – Karton Ambalaj Üretim Teknolojileri Özel Bölümü Printpack; fuar kapsamında katılımcıları ve ziyaretçileri bir araya getiren en önemli platform oldu. Ayrıca fuarda, Drinktech, İçecek ve Sıvı Gıda Teknolojileri Özel Bölümü de dikkat çekti.

Gençlerin tasarımları göz doldurdu…

ASD Ambalaj Sanayicileri Derneği ve REED TÜYAP işbirliğinde bu yıl 12’ncisi düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması Ödül Töreni’ de fuar esnasında yapıldı. Türkiye’de tasarım eğitimi alan öğrencilerin ambalaj tasarımı alanına yönelmelerini sağlamak ve uluslararası rekabet gücü yüksek bir sektör oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen yarışmada ilk üç dereceyi paylaşan finalistler, 5 bin TL, 3 bin TL ve 2 bin TL para ödülü almaya hak kazandı. İlk üç dereceyi paylaşan tasarımcılar ayrıca ‘ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu’kazanarak öğrenim hayatları boyunca yılda 12 ay burs kazanma hakkına sahip oldu. Yarışmada dereceye giren finalistlerin projeleri fuarda sergilendi.