BASIN BÜLTENLERİ


Ambalaj tasarımın kadar güçlüsün!

Ambalajın işlevi; her türlü evsel ve endüstriyel ürün için imalatçıdan müşteriye kadar uzanan yolda çok yönlü koruma olarak tanımlansa da, günümüzün gelişen şartlarında durum aynı değil. Yapılan araştırmalara göre ambalaj tasarımının satın almaya yönelik etkisinin yüzde 70 olduğu ve ambalajı nedeniyle ürünü bir defa eline alan tüketicinin satın almaya çok daha meyilli olduğu düşünüldüğünde; ambalaj tasarımı pazarlamanın önemli kriterleri arasına giriyor. İşte bu farkındalıkla ‘ambalajın’ tüm detaylarının sergileneceği Avrasya Ambalaj Fuarı, 1.150 katılımcısının yanı sıra ambalaj tasarımcılarına da özel bir alan ayırarak, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 25-28 Ekim 2017 tarihleri arasında kapılarını sektör profesyonellerine açmak için gün sayıyor.

Günümüzün değişen ihtiyaçlarına göre yapılanan pazarlama argümanlarından belki de en önemlilerinden biri ambalaj tasarımı. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, etkili bir ambalajın satın alma üzerindeki etkisi yaklaşık yüzde 70. Aynı zamanda ekonomik bir pazarlama aracı da olan ambalaj, teknolojiye ayak uydurarak çok farklı malzemelerden üretilebildiği gibi, üzerinde barındırdığı etkili ve basit anlatımlarla da tüketiciyle yakın ilişki kurulmasında fırsat yaratıyor.

Etkin bir ambalaj tasarımı nasıl ortaya çıkıyor?

Ürünün kalitesinin dışında ambalaj tasarımına da önem veren markalar; özel ürünlerini sergilemek için ambalaj tasarımcılarının yaratıcı fikirlerine başvuruyor. Uluslararası arenada birçok markanın inovatif ambalaj tasarımları ile çok büyük işler başardığını gördüğümüz bu sektörde markalar, hedef kitlesini çok iyi analiz ederek, o kanaldaki ihtiyaçları çok iyi saptayarak işe başlıyorlar. Bir ürünün ambalajı ile yaşattığı kişisel deneyim ile akılda kalıcılığı sağlamak; marka hikâyesini tüketiciye geçirmek, pratik ve tasarımsal olmaktan geçiyor.

Öner: Markalar sosyal medyanın gücünü unutmamalı

Bu noktada kişiselleştirilmiş ambalajların sektörün itici gücü olduğunun altını çizen Reed Tüyap Fuarcılık A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Berkan Öner, ürünün ambalajında bir değişikliğe gidildiğinde veya ürün hedef kitlesinde bir düzenleme yapıldığında pazarlama planlarının buna göre revize edilmesi gerektiğini söylüyor. Kullanımı daha kolay bir ambalajı tercih eden ya da sıfırdan bir tasarımı tercih eden markaların bu süreç için ciddi yatırım yaptığını belirten Öner, “Günümüzde ambalaj tasarımı, ürün iletişiminde önemli rol oynar. Ürünün yapısına uygun ambalajlar; hedef kitleye uygun renkler ve yazı karakterleri üzerinde barındırdığı gibi işlevselliği de beğeni toplayabilir. Üründeki yüksek kaliteyi ve inovasyonu ön plana çıkartan ambalajlar ise son dönemin en gözde parametresi olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi. Markaları sosyal medyanın gücünü de unutmamaları konusunda uyaran Öner, “İnternet ve akıllı cihaz kullanımının gün geçtikçe artması sonucunda, her yaştan tüketiciler sosyal medya hesaplarında takip ettiği markaların işlerine yorum yapma şansı bulabiliyorlar. Dolayısıyla markaların, tüketicilerin, özellikle de hedef segmentteki tüketicilerin fikirlerini önemsemeleri ve göz ardı etmemeleri markanın gelişimi açısından önemli. Farklı ve yaratıcı, aynı zamanda doğru duygusal bağı kurabilen bir ambalaj tasarımı, hedef kitlesinin ilgisini çektiği taktirde sosyal medya kanalları aracılığıyla milyonlarca insana ulaşabilir.”

Avrasya Ambalaj Fuarı özel bölümleriyle büyümeye devam ediyor

Ambalajın, pazarlama literatürüne 5.P olarak girmesini farkındalığıyla ambalajın tüm bileşenlerini her yıl Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Avrasya Ambalaj Fuarı’nda bir araya getirdiklerini belirten Reed Tüyap Fuarcılık A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Berkan Öner, fuarın Türkiye ambalaj sektörünün kalitesi, hızı, fiyatı ve lojistik konumu nedeniyle Avrupa pazarında önemli bir konumda olduğunu söyledi. Fuarın Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin (ASD) desteğiyle Reed Tüyap Fuarcılık tarafında düzenlendiğini belirten Öner, fuar bünyesinde yer alan Ambalaj Baskı Teknolojileri Özel Bölümü Printpack’in ise ambalaj baskı sektörünü, 2017 yılında da sektör temsilcileriyle bir araya getireceğini aktardı. Ayrıca Drinktech Eurasia İçecek ve Sıvı Gıda Teknolojileri Özel Bölümü kapsamında, içecek ve sıvı gıda, dolum, içecek, paketleme, sterilizasyon ve içecek makine ve ekipman üreticisi katılımcılar, içecek ve sıvı gıda sektöründen hedef ziyaretçileri ile buluşma fırsatı yakalayacak. Tasarımcıların yaratıcıklarını sergilemeleri için özel bir alanı da içinde barındıracak olan Avrasya Ambalaj Fuarı, aynı zamanda tasarımcıları 40 ülkeden 1.150 katılımcı ve 95 ülkeden 58.000 profesyonel ile buluşturacak.

Avrasya Ambalaj Fuarı, 25-28 Ekim 2017 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde; Türkiye ambalaj sektörünün kalitesi, hızı, fiyatı ve lojistik konumu nedeniyle Avrupa pazarından önemli bir pay aldığının farkındalığıyla REED TÜYAP Fuarcılık ve Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) işbirliğinde, sektörün diğer dernekleri Ambalaj Makinecileri Derneği (AMD), Etiket Sanayicileri Derneği (ESD), Esnek Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD), Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD), Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği (MASD), Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) ve Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin (SEPA) desteğini alarak gerçekleşiyor.